دراپ شیپینگ چیست و چگونه از آن برای رونق کسب و کار استفاده کنیم؟

تعریف و آشنایی کلی با دراپ شیپینگ

دراپ شیپینگ (Drop Shipping) شکلی از خرده فروشی است که در آن فروشنده سفارشات مشتری را پذیرش می‌کند اما کالا و محصولات فروخته شده را در انبار نگه نمی دارد. درعوض، در شکلی از مدیریت زنجیره تامین کالا (SCM)، سفارشات و جزئیات حمل و نقل آن ها را به تولیدکننده، عمده‌فروش، خرده‌فروشی دیگر یا یک مرکز تامین کالای دیگر انتقال می‌دهد، که سپس کالا را مستقیماً برای مشتری ارسال می‌کنند. به این ترتیب، خرده‌فروش مسئول بازاریابی و فروش یک محصول است، اما کنترل کمی بر کیفیت محصول، ذخیره‌سازی، مدیریت موجودی یا حمل و نقل دارد.

از مزیت های این سیستم میتوان به عدم نیاز به هزینه های نگهداری محصول در یک انبار یا حتی یک فروشگاه فیزیکی، خرید و ذخیره محصول به عنوان موجودی و به کارگیری کارکنان لازم برای این فرایندها اشاره کرد. مانند هر نوع دیگری از خرده فروشی، فروشنده سود خود را از تفاوت بین قیمت عمده فروشی و خرده فروشی یک محصول به دست می آورد، بدون اینکه هزینه های مربوط به فروش، حمل و نقل و… به آنها تعلق بگیرد.

درواقع بخواهیم خیلی ساده و خودمانی مطرح کنیم، در این روش فروشنده  نیازی به انبار و… برای نگهداری محصولات ندارد و محصول فروخته شده را مستقیما از تولیدکنندگاه و… تامین و به دست مشتری می‌رساند.

راز فروشندگان Drop shipping

یک نکته مهم در این سیستم حائز اهمیت است و آن هم اینکه نباید اجازه دهید مشتریان شما متوجه شوند شما تامین کننده اصلی نیستید. اطلاع مشتری از این موضوع میتواند فروش شما را کاهش دهید. راز موفقیت هر فروشنده و خرده فروش این سیستم مبدا تامین کالای اوست. فروشنده باید بتواند بهترین تامین کننده را بیابد تا بتواند قیمت رقابتی و مناسبی برای محصولات ارائه کند.

دراپ شیپینگ و حمل و نقل دکان

سیستم دراپ شیپینگ چه مزیتی داره؟

همون طور که اشاره کردیم سیستم دراپ شیپینگ یک الگو تجارت و فروش بدون ریسک هست. داوقع کالای شما همیشه موجود هست و نگرانی بابت تامین کالا ندارید. در این گونه روش فروش، شما تمرکز و زمان بیشتری جهت بازاریابی و فروش محصول دارید و همیشه مطمئن هستید که کالای فروخته شده به راحتی توسط تامین کننده های مرجع یا تولید کنندگان که با آن ها در ارتباط هستید در کوتاه ترین زمان فراهم مشود. اما مزیت های اصلی دراپ شیپینگ چیست که تا این حد از محبوبیت بالایی برخوردار هست؟ در ادامه به معرفی بیشتر این سیستم میپردازیم که متوجه خواهید شد دراپ شیپینگ میتواند به رونق کسب و کار شما کمک کند.

عدم نیاز به سرمایه زیاد

قطعا باید متوجه شده باشید که مزیت اصلی Drop Shipping این هست که شما برای راه اندازی یک کسب و کار بزرگ نیازی به داشتن سرمایه ندارید. با این فرایند شما بدون هیچ سرمایه اولیه ای میتوانید شروع به دسته بندی و فروش محصولات کنید. شما فقط محصولاتی را از تامین کننده یا تولید کنندگاه میخرید که از قبل هزینه آن + سود خود را از مشتری دریافت کرده اید. بنابراین کمترین مقدار ریسک و ضرر را خواهید داشت.

شروع آسان فروش

در سیستم فروش Drop Shipping همه چیز آسان است و دیگر دغدغه بابت نگهداری محصولات در انبار، تاریخ انقضا محصولات، هزینه های زیاد انبار داری و حقوق کارکنان انبار، بسته بندی و ارسال، پیگیری موجودی، حساب داری و…. نخواهید داشت. در نتیجه خیلی راحت تر میتوانید کار خود را شروع کنید.

انعطاف پذیری بالا

مهم نیست کجا هستید فقط کافیست به اینترنت متصل باشید تا بتوانید کسب و کارتان را مدیریت کنید.

بدون مشکل حتی در سفارشات با تعداد بالا

اگر بخوایید فروش خود را به صورت سنتی داره کنید زمانی که تعداد سفارش ها زیاد شود زمان مدیریت کارها نیز چند برابر و فرایند کار گیج کننده و دشوار خواهد شد. در سیستم دراپ شیپینگ بیشترین زحمت به عهده تامین کننده یا تولید کننده خواهد بود و شما مستقیما سفارش مشتری را به تولید کننده ارجاع میدهید و میخواهید که مستقیم محصول را به آدرس مشتری ارسال کند.

تنوع بالا در فروش محصولات

از آنجایی که دیگر نیاز نیست محصولات را از قبل خریداری کرده باشید، به راحتی میتوانید تعداد خیلی زیادی از انواع محصولات مختلف را در فروشگاه خود به نمایش و فروش بگذارید.

سیستم دراپ شیپینگ چه معایبی داره؟

هر سیستمی در عین ویژگی های مثبت و و کاربری خود، دارای معایبی نیز هست که دراپ شیپینگ نیز از آن بی بهره نیست. در ادامه با برخی معایب این سیستم آشنا خواهیم شد.

حمل و نقل پیچیده

اگر برای تامین کالاهای خود از چندین تولید کننده استفاده کنید، فرایند ارسال محصول در زمانی که خریدار برای چندین محصول که نحوه تامین متفاوتی دارند ثبت سفارش میکند دشوار خواهد بود.

فرض کنید مشتری شما 4 محصول مختلف خریداری میکند، شما باید کالاها را از تولید کننده های مختلف سفارش دهید و هزینه حمل و نقل هر کدام را پرداخت کنید و خریدار نیز هزینه هر کدام از این ارسال ها را نیز پرداخت کند. اما این گونه هزینه حمل و نقل برای مشتریان منطقی و عادلانه نیست.

عدم دسترسی به موجودی کالا در لحظه

هر چند میتوان با طراحی سیستم های پیشرفته و دریافت موجودی از تامین کنندگان این مشکل را برطرف کرد، اما به صورت کلی فروشنده به صورت آنی اطلاعی از موجودی محصولی که میفروشد ندارد و این مسئله میتواند در برخی مواقع مشکلاتی در فرایند تامین کالا ایجاد کند.

عدم امکان برندسازی شخصی

زمانی که شما سفارش مشتری را به تامین کننده جهت بسته بندی و ارسال ارجاع می‌دهید، طبیعتا  بسته بندی و برند شخصی تولید کننده یا تامین کننده محصول مربوطه روی بسته بندی ارسالی درج میشود و شما کنترلی در این زمینه نخواهید داشت مگر با هماهنگی قبلی

طرحی سیستم دراپ شیپینگ با افزونه دکان پرو و حمل و نقل دکان

چگونه یک سیستم دراپ شیپینگ پیاده سازی کنیم؟

اگر شما هم به این نتیجه رسیده‌اید که Drop Shipping میتواند به رونق کسب و کار شما کمک کند و به فکر راه اندازی هر چه سریع تر این سیستم برای وبسایت خود هستید، با ما همراه باشید تا شما را با نحوه راه اندازی این سیستم بیشتر آشنا کنیم.

سیستم های قابل پیاده سازی دراپ شیپینگ

در حال حاضر وردپرس محبوبیت بسیار بالایی بین توسعه دهندگان و طراحان سایت پیدا کرده است. انتخاب وردپرس به عنوان بیس سایت جهت راه اندازی می‌تواند بهترین گزینه باشد تا در آینده برای مدیریت وبسایت انعطاف پذیری زیادی داشته باشید. اما وردپرس به تنهایی چنین قابلیتی ندارد پس چاره چیست؟

پس از انتخاب و نصب وردپرس شما به نیاز به یک سیستم چند فروشندگی پیشرفته خواهید داشت تا فروشندگان مختلف بتوانند محصولات قابل عرضه خود را جهت فروش ارسال کنند. اگر نگاهی به افزونه های چند فروشندگی وردپرس بیندازیم متوجه خواهیم شد که بهترین گزینه‌ی پیش روی شما استفاده از افزونه دکان هست. این افزونه تمام امکانات مورد نیاز از جمله عضویت پیشرفته و پنل اختصاصی برای هر فروشنده، سیستم پیشرفته مشاهده آمار فروش، مدیریت موجودی محصولات، پشتیبانی به خریداران، تنظیم دسترسی های فرعی برای همکاران خود و صدها قابلیت ضروری دیگر که در صفحه قیمت گذاری دکان پرو میتوانید با آن ها آشنا شوید.

افزونه حمل و نقل دکان، نیاز اصلی دراپ شیپینگ

اکنون فروشندگان شما در دکان نیاز دارند تنظیمات پیشرفته‌ای برای حمل و نقل و ارسال محصولات خود داشته باشند تا بتوانند فرایند ارسال محصولات فروشگاه اختصاصی خود در دکان را از مبدا های مختلف (که همان تامین کننده هایش هستند.) مدیریت کنند.

نیاز به تنظیمات پیشرفته حمل و نقل و نحوه های ارسال متنوع مانند ارسال از مبداهای مختلف در سایر استان ها، تنظیمات پیک موتوری، پست پیشتاز، پست سفارشی، تیپاکس برای هر شهر به صورت اختصاصی برای هر فروشنده دکان و همچنین مدیریت حمل و نقل با سیستم محبوبی مثل تاپین، منتجر به تولید محصولی حرفه ای به نام افزونه حمل و نقل دکان شده که تمام نیاز های شما در زمینه حمل و نقل جهت پیاده سازی دراپ شیپینگ در ایران را تامین می‌کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

مطالب مرتبط

2 Comments

Leave a Comment

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

    کاربر جان نرو ☹️

    اگه بری نمیگن خودت کار داشتی رفتی! میگن حتما دکان بهت تخفیف نداده!

    کافیه هر کدوم از محصولات دکان پرو که نیاز داری رو به سبد خریدت اضافه کنی تا بهت یه تخفیف خوشمزه بدم  😍🥳